Politikalarımız
Prensipli idealist politikalar üzerine kurulu bir eğitim.

Dumansız Hava Sahası Politikası

 

  • Amacımız, İzmir Kaynakçı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi, çalışanlarını sigarayı bırakmaları için teşvik etmek ve hava kalitesine ilişkin olarak temiz bir çevre sağlamaktır.
  • İzmir Kaynakçı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi, dumansız hava sahasını sağlama adına gelişmeleri koordine eden, 4207 Sayılı “Tütün ürünlerinin zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun” ile kurumlara yükümlülükler getirilmiş olup, uygulamayı takibe yönelik hizmet binamızda Müdür (komisyon başkanı), Kalite Yönetim Temsilcisi ve İdari ve Mali İşler Sorumlusundan oluşan bir komisyon (Tütün Kontrol Görevlileri) kurulmuştur.
  • İzmir Kaynakçı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezinde çalışan tüm personele dumansız hava sahası politikası konusunda eğitimler verilecek ve eğitim konuları ilan panolarında herkesin görebileceği şekilde yayınlanacaktır. Ayrıca işe yeni başlayanların firmamızın dumansız hava sahası politikasından haberdar olmaları için oryantasyon eğitiminde bu konuya değinilecek ve bilgilendirileceklerdir.
  • Firmamızdan hizmet alan kişi ve kuruluş çalışanları, tedarikçiler, ziyaretçi ve misafirlerin hizmet binamıza geldiklerindegörsel afişlerle ve sözlü ifadelerle dumansız hava sahası politikamız konusunda bilgilendirileceklerdir.
  • Dumansız hava sahası politikası konusundaki eğitimler tüm çalışanlarımıza açık olup sigarayı bırakma teknikleri konusunda eğitilecek motive edilecek ve gerekli yerlere (sigara polikliniği, psikiyatrist vb.) yönlendirme yapılacaktır.
  • Çalışanlarımıza sigarayı bırakmalarına teşvik amaçlı afişler asılacak ve sigaranın zararları ve bırakma yönünde teşvik sloganları görsel olarak çalışanların hizmetine sunulacaktır. Ayrıca bırakanlara (6 ay sigara içmemiş olması) sürpriz Ödül verileceği Üst Yönetim tarafından taahhüt edilecek ödül verme kriterleri oluşturulacaktır.
  • Sigarayı bırakan personelin ismi (eğer izin verirse) diğer çalışanlara teşvik etmesi amacı ile hizmet binamız içerisindeki ilan panolarında yayınlanacaktır.
  • Açık alanda üst yönetim tarafından sigara içilmesi için ayrılmış yerler haricinde sigara içilemeyeceği çalışanlara bildirilmiş ve kapalı alanlarında sigara içmenin 4207 sayılı Kanun'a göre yasak olduğu ve idari para cezası uygulandığı sözel olarak ve görsel afişlerle bilgilendirilmektedir.
  • Atölye içinde dumansız hava sahası politikasına ait yıllık izleme ve değerlendirmeler yapılacak ve Tütün Kontrol Görevlileri tarafından Müdüre rapor edilecektir.
  • Dumansız Hava Sahası Politikası en az her üç yılda bir gözden geçirilip, güncellenecektir.